Windows`dan virüslere karşı Devrim niteliğinde atak..

Windows Kullanıcılarının bundan sonra yeni virüslerden yapay zeka ile korunacağını açıkladı..


Petya ve WannaCry gibi kısa süre içinde arka arkaya patlayan virüs saldırıları, Microsoft’un ciddi şekilde eleştirilmesine sebep oldu. Birçok kurumu Windows kullanmaktan vazgeçirebilecek olan fiyaskolara karşı, şirket yapay zekalı koruma getirecek

Sonbaharda çıkacak olan Creators Güncellemesi ile Gelişmiş Tehdit Koruması (Advanced Threat Protection) devreye girecek. Kurumsal bir Windows hizmeti olan koruma, henüz bilinmeyen zararlı yazılımlara karşı sistemi koruyabilecek.

CNET’in haberine göre, Windows Kurumsal Yöneticisi Rob Lefferts, güncellemenin Microsoft’un bulut tabanlı hizmetleri üzerinden sağlanacak verilerle sistemi koruyacağını belirtti. Burada yer alacak bir yapay zeka, gönderilen verileri inceleyerek teşhis koyabilecek. Daha sonra, sistem gereken önlemleri alarak virüsün zarar vermesini önleyecek.

Böyle bir merkezî sistem, virüsün doğduğu anda Microsoft tarafından bilinmesini ve dünyadaki diğer bilgisayarları koruyabilecek bir imza oluşturmasını da sağlayacak. Lefferts’e göre siber saldırıların yüzde 96’sı yeni zararlı yazılımlardan kaynaklanıyor. Bu sebeple, özelliğin büyük önem taşıdığının altını çiziyor.

ATP’nin yeni güvenlik özellikleri ilk aşamada sadece kurumsal müşteriler tarafından kullanılabilecek. Ancak, haberde Microsoft’un bunu tüm kullanıcılara yayma hedefi olduğuna da yer veriliyor. Şirket, ATP’nin Windows’un ötesinde başka platformlarda çalışmasını da istiyor ve bu konuda da çalışıyor.

Microsoft’un Windows 10 için hazırladığı güncellemenin önizleme sürümü eylül ayında indirilebilecek.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Chat

Sohbet bizim mekan sohbet gabile